تبلیغات
ازدواج به سبک ایرانی - آیه 32 سوره نور

ازدواج به سبک ایرانی
 
ازدواج نصف دین است!

آیه 32 از سوره نور :

بسم الله الرحمن الرحیم

«وَأَنْکِحُوا الْأَیَامَى مِنْکُمْ وَالصَّالِحِینَ مِنْ عِبَادِکُمْ وَإِمَائِکُمْ إِنْ یَکُونُوا فُقَرَ‌اءَ یُغْنِهِمُ اللّهُ مِنْ فَضْلِهِ وَاللَّهُ وَاسِعٌ عَلِیمٌ»
ترجمه این آیه چنین است:
«[پسران و دختران] بی‌همسر و نیز غلامان و کنیزان شایسته خود را همسر دهید، [و از فقر نترسید که] اگر فقیر و تنگدست باشند، خداوند از فضل و بخشش خویش، آنان را بی‌نیاز می کند و خداوند گشایشگر داناست»
آیات قبلی، برای حفظ عفت عمومی، موضوع کنترل نگاه را در روابط اجتماعی مطرح کرد و مردان و زنان را به رعایت حیا و پاکدامنی در نگاه و گفتار و رفتار سفارش نمود. این آیه به موضوع ازدواج اشاره می‌کند که نقش اساسی در سلامت و پاکی جامعه از مفاسد اخلاقی دارد. نیاز جنسی ازجمله غرایزی است که خداوند برای بقای نسل بشر، در وجود او نهاده و راه طبیعی و مشروع ارضاء این غریزه را از طریق ازدواج قرار داده است.
برخلاف دیدگاه بخشی از کلیسا که غریزه جنسی را تمایلی شیطانی و ازدواج را امری مکروه و ناپسند می‌شمرد و به کشیشان و راهبه‌ها اجازه ازدواج نمی‌دهد، اسلام ازدواج را امری پسندیده و بایسته معرفی می کند. از آنجا که معمولا یک عذر همگانی براى فرار از ازدواج و تشکیل خانواده، مشکل فقر و نداشتن امکانات مالى است، قرآن این مسئله را به طور خاص مورد توجه قرار داده است. به پدران و مادران توصیه می‌کند دختران و پسران خود را هنگامی که به سن ازدواج می‌رسند، همسر دهند، از تنگدستی آنها در آغاز زندگی نترسند و به این بهانه ازدواج آنها را به تأخیر نیندازند.
از سوی دیگر، مردان و زنان خدمتکار در خانه نیز غریزه جنسی دارند، اگر به آن توجه نشود، می‌تواند مشکلاتی را برای خود آنها یا اعضای خانواده فراهم کند. لذا خداوند به اولیای خانه سفارش می‌کند که به فکر ازدواج اینگونه افراد نیز باشند و از این نیاز آنها غفلت نورزند.
از این آیه می‌آموزیم:
1. کارگزاران نظام اسلامی، برای پیشگیری از جرایم جنسی و مبارزه با فساد و فحشاء، باید زمینه‌های ازدواج جوانان را فراهم سازند.
2. ازدواج در اسلام، امری مقدس و مورد تأکید است.
3. خداوند وعده داده زندگی کسانی را که ازدواج کنند، تأمین می کند و ازدواج را وسیله وسعت و برکت قرار داده است. لذا فقر نباید مانعی برای ازدواج باشد.
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 29 اردیبهشت 1393 توسط مسعود خاكزادیه
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : مسعود
مسعود خاکزادیه