تبلیغات
ازدواج به سبک ایرانی - حل مشكلات مالی و ازدواج!

ازدواج به سبک ایرانی
 
ازدواج نصف دین است!
جوان اولین مشكل را در امر ازدواج، مشكل امور مالى و اقتصادى مى‏داند. اگر زندگى ما براساس مبانى اسلام و  فطرت انسانى استوار شود، این مشكل وجود خارجى نخواهد داشت، یا بسیار اندك خواهد بود.

  1- خداوند و رهبران اسلام، در این باره نویدهاى امیدبخش فراوانى داده‏اند كه مى‏توانند پشتوانه‏هاى اطمینان‏بخشى  براى جوانان باشند.

  براى نمونه خداوند مى‏فرماید: و انكحوا الایامى منكم... ان یكونوا فقراء یغنهم الله من فضله :جوانان بدون همسر را همسر دهید... اگر  فقیر باشند، خداوند با فضل و رحمت خود آنان را غنى و بى‏نیاز مى‏كند(1).  
 این وعده و تضمین صریح و روشن خداوند است و چه تضمینى بالاتر از تضمین خدا؟! عموم كسانى را كه ازدواج كرده‏اند  ملاحظه كنید، اكثر ایشان قبل از ازدواج بهره‏اى از خانه و ثروت نداشته‏اند ولى بعد از ازدواج، خانه‏دار و متمكن شده‏اند.

  پیامبر اكرم(ص) كه امین اسرار خداوند است درباره امدادهاى الهى به جوانان مجرد چنین مى‏فرمایند: زوجوا ایاماكم،  فان الله یحسنُ لهم فى اخلاقهم و یوسع لهم فى ارزاقهم و یزیدهم فى مرواتیهم :بى‏همسرانتان را همسر دهید، زیرا خداوند در پرتو ازدواج  اخلاق آنان را نیكو مى‏گرداند و رزق و توان مالى آنها را وسعت مى‏دهد و بر مروت و ارزش‏هاى انسانى‏شان مى‏افزاید(2).

  و باز آن حضرت مى‏فرمایند: من ترك التزویج مخافة العیله، فقد ساء ظنّه بالله،ان الله یقول «ان یكونوا فقراء یغنهم الله من  فضله»: كسى كه ازدواج را از ترس فقر ترك كند همانا به خداوند گمان بد برده است، زیرا خداوند مى‏فرماید : اگر فقیر باشند خداوند با فضل و رحمت  خویش آنان را بى‏نیاز مى‏سازد(3).

2- در پرتو ازدواج، افق‏هاى جدیدى به روى انسان باز مى‏شود كه پیش از ازدواج وجود نداشته، زیرا انسان در اثر ازدواج،  احساس مسؤولیت بیشترى مى‏كند و خود را مسؤول اداره زندگى جدید و تأمین معاش و حفظ آبروى خانواده مى‏بیند،  بنابراین تمام ابتكار و استعدادهاى نهفته و پنهان را به كار مى‏گیرد و از سوى دیگر فشارهاى جنسى، پریشانى، تنهایى و  احساس حقارت‏ها و كمبودها، در پرتو ازدواج و قرار گرفتن در كنار همسرى مهربان و همدم و دلسوز از بین مى‏رود و در نتیجه  جان انسان شكوفا مى‏شود و شوق تكامل در او بالنده مى‏شود. بسیارى از جوانان در سایه ازدواج شخصیتى تازه پیدا مى‏كنند  و سیرشان در تمام امور، سرعت بیشترى به خود گرفته است.

 جوانان با ازدواج هویت و شخصیتی جدید پیدا می كنند و جامعه نیز برای آنها اعتبار ویژه ای قائل می شود علاوه بر این از یك سلسله تسهیلات مانند وام ازدواج و مزایای شغلی نیز برخوردار می شوند. علاوه بر این یك سلسله امكانات و وسایل زندگی به صورت جهیزیه از طرف خانواده همسرشان داده می شود كه در واقع بیشتر وسایل یك زندگی مشترك برای ادامه زندگی آنها فراهم می شود دوستان و فامیل نیز با اهداء كادوهایی، ازدواج آنها را تبریك می گویند و این امكانات مادی و معنوی همراه با آرامش روانی در واقع نعمت های الهی هستند كه با ازدواج سرازیر زندگی زوجین می شود.

باید توجه داشته باشید كه در حال حاضر ترس از مشكلات، بیش از خود مشكلات، جوانان را از ازدواج دور مى‏سازد. واقع مطلب این است كه در هیچ مسأله‏اى نمى‏توان نشست تا مشكلات حل شود و سپس اقدام نمود. همه پیشرفت‏ها و موفقیت‏هایى كه بشریت تاكنون به دست آورده مرهون اقدامات انسان‏هاى مصمم، جدى و با پشتكار قوى است كه خود را به آب و آتش زده و قهرمانانه از انبوه مشكلات استقبال كرده و با عزم و اراده و تلاش بر آن فائق آمده‏اند. به قول شاعر:

         زندگى جنگ است جانا بهر جنگ آماده شو                    

             نیست هنگام تأمل بى‏درنگ آماده شو

بسیارى از جوانان همین كه ازدواج كرده‏اند و خود را ناچار به كاریابى دیده‏اند، به تلاش مضاعف پرداخته و پس از چندى، زندگى خود را رو به سامان برده‏اند.

 نكتة مهم دیگر كه در امر ازدواج باید به آن توجه داشت اینكه  اگر تشریفات و خرج‏هاى اضافى در امر ازدواج كنار گذاشته شود و یا تعدیل شود ازدواج یكى از سهل‏ترین امور زندگى  خواهد بود . متاسفانه امروز تجملات و رسومات غلط و نابجا موجب ترس جوانان از ازدواج و بالا رفتن سن ازدواج گردیده است و تمام خانواده ها در این زمینه مسئول هستند تا با كنار گذاشتن رسومات نابجا زمینه ازدواج هر چه ساده تر جوانان را فراهم كنند. لذا اگر با خانوده ای كه موقعیت اقتصادی آنها همسطح با شما باشد و موقعیت شما را درك كند می توان با مراسمی ساده و در حد توان به دور از تجملات اضافی زندگی مشترك را تشكیل داد، و یا با توافق طرف مقابل وخانواده‏اش او را به عقد رسمى خود درآورید.  ولى زمان ازدواج را دو یا سه سال به تأخیر بیندازید. این كار مزایاى زیر را در بر دارد:

1- از شیرینى دوران نامزدى كه دلپذیرترین دوران زندگى است بهره‏مند مى‏شوید.

2- مخارج سنگین ازدواج بر دوش شما سنگینى نمى‏كند.

3- به تدریج در برخورد با مشكلات و تلاش براى حل آنها، پختگى بیشترى براى زندگى كسب مى‏كنید.

4- در طى این مدت،اگر مشكل كاری داشته باشید و یا در حال تحصیل می باشید،كم كم در جستجوى كار برمى‏آیید تا بتوانید در كنار تحصیل، كارى نیز دست و پا كنید و بدین صورت بر مشكلات اقتصادى فائق آمده و زمینه‏هاى ازدواج را فراهم مى‏كنید.

 

1- نور، آیه 32

2- نوادر الراوندى، ص 36
3- وسائل‏الشیعه، ج 3، ص 5
  
طبقه بندی: ازدواج آسان، 
نوشته شده در تاریخ جمعه 29 آذر 1392 توسط مسعود خاكزادیه
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : مسعود
مسعود خاکزادیه