تبلیغات
ازدواج به سبک ایرانی - مغایرت ازدواجهای اینترنتی با مولفه های قرآنی

ازدواج به سبک ایرانی
 
ازدواج نصف دین است!
مصاحبه مهدی یاراحمدی خراسانی با ایکنا در ارتباط با:
"ازدواج از دیدگاه قرآن و ارزش های اسلامی"
mahdiyarahmadi@gmail.com
به ادامه مطلب رجوع نمائید...
گروه فعالیت‌های قرآنی: شالوده و پایه ازدواج‌های اینترنتی و مجازی مغایر و متناقض با تأكیدات قرآن و آموزه‌های اسلامی نسبت به این سنت مقدس است.
«مهدی یاراحمدی خراسانی»، مدرس دانشگاه پیام نور مشهد در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ایران(ایكنا) شعبه خراسان رضوی، با بیان این مطلب و با طرح این سؤال كه آیا می‌شود آینده زندگی خود را براساس دنیای مجازی پایه‌ریزی كرد، گفت: دنیای مجازی به هیچ وجه نمی‌تواند ابزار خوبی برای پیدا كردن شریك زندگی افراد باشد، اما با توجه به رشد فن‌آوری‌های ارتباطی، می‌تواند برای تكمیل برخی از اطلاعات و حتی بحث‌های مشاوره‌ای مفید واقع شود.
وی با بیان اینكه سنت ازدواج از دیدگاه اسلام فرآیند تكاملی است، افزود: متأسفانه در شرایط امروزی دیدگاه رایج درباره ازدواج، یك نگاه منفعت‌طلبانه است، این در حالی است كه آموزه‌های قرآنی و دینی موافق این دیدگاه نیستند و سنت ازدواج را برای بشر فرآیندی تكاملی تعریف می‌كنند.
وی با بیان اینكه در خانواده‌ها تأكید بر دو بعد مادی و معنوی ازدواج است و تنها تفاوت موجود در میزان توجه به این دو بعد است، تصریح كرد: ثروت، جایگاه اجتماعی، تحصیلات، فرهنگ، اعتقادات، شعور اجتماعی و پایبندی به ارزش‌های اخلاقی و اسلامی، وجوه مشتركی درباره ازدواج هستند كه میزان توجه به این معیار‌ها در خانواده‌ها متفاوت است.
یاراحمدی خراسانی با تأكید بر اینكه متأسفانه اكثر ازدواج‌های رایج امروزی از آنچه كه مورد تأكید اسلام است، فاصله زیادی گرفته است، تصریح كرد: آنچه كه از مفهوم ازدواج در اذهان عمومی رایج شده است، منفعت بردن طرفین از یكدیگر در ابعاد مختلف اجتماعی است، در صورتی‌‌كه آموزه‌های اسلامی در امر ازدواج بر روی ارزش‌های اخلاقی و اعتقادی طرفین تأكید دارد.
مدرس دانشگاه پیام نور مشهد اظهار كرد: در واقع لازم نیست كه جوان در ابتدای مسیر زندگی مشترك خود تمام ویژگی‌های زندگی ایده‌آل را داشته باشد، بلكه مهم این‌ است كه استعداد فراهم كردن این امكانات را در خود ببیند و با این انگیزه، در مسیر رشد و شكوفایی، تلاش حداكثری كند، چراكه در احادیث و روایات، پاداش تلاش برای تأمین معاش خانواده هم‌ردیف جهاد فی سبیل‌الله ذكر شده است.
وی بالا رفتن سن ازدواج را یكی از مهم‌ترین آسیب‌های اجتماعی عنوان و تصریح كرد: آنچه كه امروزه در جامعه ما درباره امر ازدواج رخ می‌دهد، با واقعیت فرهنگ اصیل ازدواج‌های اسلامی متناقض است، چراكه متأسفانه برخی خانواده‌ها شرایطی را برای ازدواج جوانان تعیین می‌كنند كه نه تنها سبب تسهیل این امر نمی‌شود، بلكه باعث بالا رفتن سن ازدواج و دور شدن آنان از این امر مقدس می‌شود.
یاراحمدی خراسانی با تأكید بر اینكه خانواده، مقدس‌ترین نهاد اجتماعی است و جوانان باید قداست این نهاد را درك كنند، ادامه داد: متأسفانه امروزه در نگاه جوانان، قداست واقعی ازدواج و درك مفهوم بنیان خانواده از بین رفته است، چراكه آنان قبل از آنكه بدانند طرف مقابل خود تا چه میزان از ارزش‌های دینی و اخلاقی بهره برده و به آن پایبند است و یا اینكه چه استعداد‌های بالقوه رفتاری و كرداری دارد، به دنبال منفعت بردن از یكدیگر و كسب وجهه اجتماعی هستند.
مدرس دانشگاه امام رضا(ع) مشهد با اشاره به نقش خانواده در تبیین مفهوم ازدواج برای جوانان تأكید كرد: به‌طور كلی دیدگاه جوانان به امر ازدواج تسهیل‌گرایانه است، اما با توجه به اینكه خانواده‌ها نتوانسته‌اند مصادیق و شاخصه‌های اصلی این مهم را برای جوانان تبیین و تشریح كنند، یكسری از مشكلات حاشیه‌ای در قالب عرف جامعه وارد متن فرهنگ اصیل ازدواج شده است كه این سنت مقدس را با مشكلات عمده‌ای از جمله درخواست مهریه‌های سنگین مواجه كرده است.
وی بروز برخی مشكلات رفتاری و هنجارهای غیراخلاقی در جامعه را یكی از مهم‌ترین عوامل سخت گرفتن ازدواج عنوان و تصریح كرد: در واقع ازدواج مسیر پذیرفته شده برای ارضای یكسری از نیاز‌های عاطفی و غریزی افراد است كه با ورود برخی مشكلات عرف شده، این مسیر بسته شده است، لذا خانواده‌ها مؤظف هستند كه بازنگری دقیقی نسبت به این امر داشته باشند و مصادیق و شاخصه‌های ازدواج پایدار و سالم را برای جوانان تعریف و تبیین كرده و آنان را در این راه همیاری كنند.
این مدرس دانشگاه با تأكید بر اینكه متأسفانه جامعه ما بعد از انقلاب اسلامی از برخی ارزش‌های اجتماعی مثل ساده‌زیستی فاصله گرفته است، گفت: برخی از خانواده‌ها گرفتار سه نوع هنجار غیراجتماعی تشریفات، توقعات و تعارفات غیرمعمول شده‌اند كه اگر این سه موضوع در جامعه ما اصلاح شود، به‌طور قطع بسیاری از مراودات اجتماعی ما از جمله تشكیل خانواده تسهیل و آسان خواهد شد.
یاراحمدی‌خراسانی با بیان اینكه در امر ازدواج نباید گرفتار تساهل و تسامح مفرط شویم، اظهار كرد: باید نسبت به ویژگی‌های اخلاقی و رفتاری طرف مقابل خود در امر ازدواج دقت و تحقیق كافی و لازم را داشته باشیم و در این راستا نباید به دنبال برشمردن عیوب و نواقص ظاهری، رفتاری و اجتماعی و ... طرفمان باشیم، چراكه هیچ‌كس به جز ائمه اطهار(ع) معصوم و بی‌نقص نیست.
وی هم كفو بودن طرفین در امر ازدواج را مهم‌ترین معیار این سنت عنوان كرد و افزود: افراد باید در پیدا كردن شریك زندگی به دنبال كسی باشند كه سبب تعالی عقل و دین آن‌ها شود و در واقع هم‌كفو، هم باشند و تمام ویژگی‌های اخلاقی، رفتاری، ظاهری و اجتماعی آن‌ها مورد قبول یكدیگر باشد.
مدرس دانشگاه پیام نور مشهد ادامه داد: متأسفانه در شرایط امروزی دیدگاه جوانان به امر ازدواج عمیق و دوراندیشانه نیست، چراكه آنان تعریف درستی از این سنت مقدس ندارند.
یاراحمدی‌خراسانی با تأكید بر اینكه ازدواج مهم‌ترین تصمیم زندگی فرد است و ضمانت و عیار این تصمیم با مشاوره‌های قبل از ازدواج افزایش می‌یابد، اظهار كرد: ازدواج مهم‌ترین زمینه اصلاح اجتماع است، لذا اصلاح امور اجتماعی مستلزم ترویج فرهنگ اصیل ازدواج مبتنی بر مؤلفه‌های اسلامی است كه باید بیش از پیش مورد توجه خانواده‌ها به‌ویژه جوانان قرار گیرد.
طبقه بندی: آسیب شناسی، 
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 16 خرداد 1390 توسط مسعود خاكزادیه
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : مسعود
مسعود خاکزادیه